Skip Navigation Linksדף הבית > מידע וטפסים > מגזין צלילה > 5 דברים שכדאי לדעת אחרי קורס צלילה

רוצים לצלול?
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם

Skip Navigation Linksדף הבית > מידע וטפסים > מגזין צלילה > 5 דברים שכדאי לדעת אחרי קורס צלילה

   רק במתקן של מועדון צלילה מנטה!

• כיתות ממוזגות כל השנה
• הסעות ללא חיוב לנרשמים
• בריכת אימונים פרטית
• סאונה לשימוש הצוללים
• מקלחות נפרדות לנשים וגברים
• מים חמים במקלחות לאורך כל היום
• בריכות שטיפה מסודרות
• שמירה על הניקיון לאורך כל היום
• מפות גדולות של אתרי הצלילה
• אפשרות לשירותי בייביסיטר
• תאי אחסון מרווחים כולל מנעול
• תאי הטענה עם מנעול ללא חיוב

לכל התמונות של מועדון הצלילה 
לחצו כאן

מגזין צלילה

5 דברים שכדאי לדעת אחרי קורס צלילה

 

מה זה ביטוח? צריך להשלים צלילות? איזה קורסים עוד יש? האם הרשיון הוא לתמיד? כל מה שחשוב שתדעו

1. לתעודת צולל אין תוקף

צולל מוסמך הוא צולל שעבר קורס צלילה וקיבל תעודת הסמכה. התעודה היא תעודה בינלאומית, כלומר ניתן לצלול איתה בכל מקום בעולם ואין שום הגבלה לביצוע קורסי המשך בארגוני הצלילה השונים (היחידים שסוג הארגון משפיע עליהם הם מדריכי צלילה).

רישיון הצלילה בעיקרון הינו ללא הגבלת זמן אך רשות הצלילה הישראלית רשאית לשלול אותו במקרה של עבירות בצלילה.

בנוסף, במקרה של שינוי במצבכם הבריאותי באחריותכם לבדוק ולקבל אישור רפואי מתאים על מנת להמשיך לצלול או להפסיק במידת הצורך.


2. כוכב אחד מחוייב בהשלמת צלילות

בעבר הייתה חובת השלמת צלילות גם לכוכב שני אך חוק זה בוטל. עם זאת, רוב המדריכים ימליצו לעשות את הצלילות הראשונות לאחר הקורס עם מדריך על מנת לצבור עוד ביטחון וידע.

למרות ביטול חוק זה, בעלי כוכב אחד בלבד יוכלו לצלול עצמאית עם בן זוג רק לאחר שישלימו ל-12 צלילות (כוכב אחד בארץ מזכה ב-6 צלילות) ואת ההשלמה ניתן לבצע בישראל בצורה מודרכת בלבד.

אפשרות אחרת היא לוותר על השלמה זו ופשוט לעשות קורס כוכב שני שגם יגדיל את ההסמכה מעומק של עד 18 מטר לעומק של עד 30 מטר וגם מדובר בקורס כייפי למדי, ללא תיאוריה, ובו מבקרים במספר אתרי צלילה. בנוסף, בדר"כ עלות ומשך הזמן יהיו נמוכים בקורס מאשר בהשלמת צלילות.

אגב, ישראל היא בין המקומות היחידים בעולם בהם מותר לצלול עצמאית.

 


3. יש כמה צלילות שונות שניתן לעשות בישראל ויש מגבלות או סיבות לביצוע כל צלילה

צלילת רענון
על צולל מוסמך לבצע צלילת רענון במידה ולא צלל בחצי השנה האחרונה או שאין לו דרך להוכיח זאת (פירוט בסעיף הבא). הצלילה כוללת תדריך וצלילת ים פתוח עם תרגילים ומטרתה לוודא שהצולל שולט ביכולות הצלילה הבסיסיות. ביצוע הצלילה אינו מבטיח את הצלחתה והמדריך הוא שמאשר את הצלחת הצולל בהתאם למיומנויות שהציג.

צלילה מודרכת
צלילה מודרכת הינה צלילת כייף לצוללים מוסמכים בהובלת מדריך צלילה מקצועי. הצלילה יוצאת למגוון אתרי הצלילה מהחוף ומסירה והם מוצגים אצלנו בלוח זמנים קבוע יחסית. ניתן גם לעשות בתשלום נוסף צלילות מודרכות פרטיות לאתרים לבחירה.

צלילה עצמאית
בישראל צולל כוכב שני ומעלה יוכל להשכיר ציוד במרכז הצלילה ולצאת לצלול עצמאית עם בן זוג לצלילה. לנושא זה מספר מגבלות:

צלילה עם בן זוג- חל איסור על צלילת יחיד, ניתן לצלול במספר אי זוגי אך זה פחות מומלץ סטטיסטית מבחינת בטיחותית.

צולל מתחת לגיל 15- יוכל לצלול עצמאית רק עם בן זוג מעל גיל 21 ועד לעומק של 18 מטר בלבד גם אם הוא מוסמך כוכב שני. לאחר גיל 15 יוכל הצולל לעשות צלילת עומק בליווי מדריך ולהוציא תעודת כוכב שני המסמיכה ל-30 מטר (בדרך כלל תוספת תשלום).

בעלי הסמכת כוכב אחד- כפי שציינו מעלה בעלי כוכב אחד יוכלו לצלול עצמאית עם בן זוג רק לאחר שיהיו להם 12 צלילות חתומות ביומן.

4. בשביל לבוא לצלול אחרי הקורס חובה להציג שלושה דברים

במדינת ישראל מרכזי הצלילה והצוללים מקיימים את פעילות הצלילה בכפוף לחוק ובפיקוח רשות הצלילה הישראלית. מרכזי הצלילה בארץ מחויבים לוודא שכל אדם הצולל במסגרת שירותיהם יעמוד בתנאים שהציבה הרשות ויציג:

תעודת צולל מארגון מוכר
חניכים רבים יקבלו את התעודה כבר בסיום הקורס, חלק יקבלו תעודה זמנית על נייר והתעודה תשלח אליהם בדואר בהמשך, בכל מצב אין מה להילחץ אם תעודת הפלסטיק לא התקבלה משום שההסמכה תופיע בדרך כלל באתר ארגון הצלילה והדפסתה תקפה ותאפשר צלילה. ניתן להיעזר בעמוד חוקים ותעודות כדי לאתר את התעודה באתר ארגון הצלילה.

אם הוסמכתם אצלנו והתעודה לא מופיעה באתר הארגון או מופיעה וטרם הגיעה בדואר ועברו מעל לחודשיים (אך עדיף לפני שעברה שנה) ניתן לשלוח אלינו שם מלא באנגלית ותאריך לידה כפי שמופיע בתעודה, לכתובת 
diving@isrotel.co.il, ואנו נעביר להמשך טיפול. אנא טרם השליחה וודאו כי היוזר (משתמש) שלכם באתר SDI תקין ומלא.

אגב חשוב לשים לב לעדכן במידה והתעודה לא במערכת של הארגון בהקדם האפשרי. תיקי החניך שמגבים את ההסמכה נשמרים בארכיון לשבע שנים בלבד ולאחר מכן יהיה קשה עד בלתי אפשרי  לשחזר תעודה.

 

 

ביטוח צלילה אישי בתוקף
למהלך הקורס הבסיסי, חניכים מבוטחים על ידי מרכז הצלילה והחל מרגע הסמכתם עליהם להיות בעלי ביטוח צלילה אישי.

חובה להציג ביטוח צלילה על מנת לצלול בישראל ומומלץ לעשות כזה אם מתכוונים לצלול בחו"ל. למה? כי רוב ביטוחי הטיולים הרגילים לא מכסים צלילה ובמקרה חירום העלויות עלולות להיות גבוהות במיוחד, לעומת העלות הסמלית יחסית של ביטוח.

את הביטוח ניתן לעשות אונליין ולמצוא אונליין בכל זמן ובישראל מספר חברות המציעות ביטוחי צלילה. הסבר רחב יותר על תוכלו למצוא בעמוד זה.

הוכחה לצלילה מהחצי שנה האחרונה
הדבר השלישי והאחרון שעל צולל להציג הוא הוכחה לצלילה בחצי השנה האחרונה. הוכחה זו יכולה להופיע בכמה דרכים:

יומן צלילות- המציג את הצלילות, כאשר כל צלילה צריכה להיות חתומה בחותמת מרכז הצלילה, ולכלול את תאריך ביצוע הצלילה ופרטיה הבסיסיים כמו זמן, עומק, אתר צלילה וכדומה. אם אין בידיכם יומן  ניתן להסתפק בדף חתום כל עוד יש את כל הפרטים שצויינו וחותמת מרכז צלילה. בנוסף, גם מייל אישור ממועדון המעיד על צלילה שנעשתה בפועל יוכל להתקבל, לשיקול דעת המועדון.

אישור דיגיטלי- לפי הנוהל החדש של רשות הצלילה מחשב צלילה או רישום ממוחשב כמו אפליקציית יומן צלילות, יתקבל כאישור לצלילה שבוצעה, בתנאי  שהצולל חתם על משפטי בו מתחייב כי המחשב שלו והוא זה שצלל איתו.

צלילת רענון-  צלילה בהובלת מדריך, שסיומה בהצלחה יספק לצולל חותמת המאפשרת אסמכתא לצלילה בחצי שנה האחרונה.

הסמכה ברמת דרגה ג' ומעלה- יתרון גדול קיים לצוללי כמו מאסטרדייבר, דייבמאסטר או צוללים טכני משום שהם הפטורים מצלילת רענון בארץ בהצגת תעודה.

בעלי ניסיון של 50 צלילות ומעלה- במידה ומציגים את כל הצלילות (ולא רק את היומן השני שרשום בו החל מהצלילה ה-30), המנהל המקצועי של המועדון רשאי לאשר להם לצלול באופן עצמאי, לפי שיקול דעתו, ללא רענון, כל עוד צללו בשנה האחרונה.

5. אחרי קורס 1+2 יש עוד הרבה קורסים שניתן לעשות

יש עוד המון ידע שאפשר לצבור בצלילה. טבלת ההתקדמות מציגה את מגוון ההתמחויות שניתן לבצע כבר מיום הסמכת כוכב 1 ובכך להעשיר את הידע וההסמכה וכמו כן מהו מסלול ההתקדמות להדרכת צלילה:
 

 

לסיום, ברוכים הבאים לעולם המוסמכים, עולם של ידע בלתי נגמר והמון צבע ושקט. מחכים לכם!