Skip Navigation Linksדף הבית > קורסי צלילה > מאסטרדייבר והתמחויות > להיות הצופה מהצד - קורס הצלה

רוצים לצלול?
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם

Skip Navigation Linksדף הבית > קורסי צלילה > מאסטרדייבר והתמחויות > להיות הצופה מהצד - קורס הצלה

   רק במתקן של מועדון צלילה מנטה!

• כיתות ממוזגות כל השנה
• הסעות ללא חיוב לנרשמים
• בריכת אימונים פרטית
• סאונה לשימוש הצוללים
• מקלחות נפרדות לנשים וגברים
• מים חמים במקלחות לאורך כל היום
• בריכות שטיפה מסודרות
• שמירה על הניקיון לאורך כל היום
• מפות גדולות של אתרי הצלילה
• אפשרות לשירותי בייביסיטר
• תאי אחסון מרווחים כולל מנעול
• תאי הטענה עם מנעול ללא חיוב

לכל התמונות של מועדון הצלילה 
לחצו כאן

להיות הצופה מהצד - קורס הצלה

מאת: רויטל גרב

 15.5.2014
 
כולם מדברים על קורס הצלה ועד כמה הוא חשוב לכל צולל. האמת שלא הבנתי כמה, עד שהזדמן לי להיות צופה מהצד בקורס כזה.

ירדתי לאילת לנוח, רק אני והים. הדבר האחרון שחשבתי שיקרה הוא, שאת הסופ"'ש אבלה עם במחיצת חבורת חניכים מקסימה, שעברו קורס הצלה, במועדון "מנטה "באילת.

מהצד זה לא היה נראה פשוט בכלל, ירון וספיר, שני המדריכים שהעבירו את הקורס, לא ויתרו לאף אחד. כל מי שפישל, היה צריך לעשות שוב ושוב את אותו התרגיל. עד שדעתם נחה, כי החניך או החניכה, ביצעו הכל לשביעות רצונם.

הצפייה מהצד גרמה לי לכמיהה לדעת עוד, היו לי המון שאלות. אך מצד שני, לא רציתי להפריע למהלך התקין של הקורס. המדריכים היו שקועים כל כולם בחניכים. והחניכים, היו שקועים בלהצליח ללמוד להיות צוללים טובים יותר.
 

 
החלטתי לנטוש את החוף, להפרד מהחניכים, ולחזור ל"מנטה". שם פגשתי את צ'אפור. צ'אפור ריסלר, הוא מאמן מדריכים של ארגון SSI ואחראי על איכות הדרכה במרכז הצלילה "מנטה".

כשוחחנו, צ'אפור הסביר לי, בראש ובראשונה, מהו בעצם קורס הצלה ולמה הוא כל כך חשוב.

קורס הצלה, הוא קורס שמיועד לבעלי כוכב שני, שמעוניינים לשפר את את הביטחון העצמי במים ולרכוש כלים להתמודדות עם מצוקה. קורס זה חשוב מאוד עבור צוללים, ולכן הוא גם קורס קדם (חובה) לקורסים מתקדמים כמו דייבמאסטר (מוביל צוללים), מאסטרדייבר (צולל בכיר), מדריכים וצלילה טכנית. הקורס חשוב במיוחד לאנשים שצוללים צלילות עצמאיות עם בן זוג (ללא מדריך). במהלך הקורס לומדים כיצד לנהל מצב חירום בהקשר של ציוד, צולל הסובל מתשישות או מצוקה, הצלה עצמית ותגובה נכונה בהתאם לשטח ולסביבה הימית (חוף/ סירה).

קהל יעד: בעלי כוכב שני, מוסמכי מגיש עזרה ראשונה, (כולל החייאה והגשת חמצן). קורס הע"ר צריך להיות תקף מהשנתיים האחרונות וניתן לעשותו גם במועדוני הצלילה בצמוד לקורס הצלה.

משך הקורס: יומיים. יכול להשתנות בהתאם לארגון הצלילה ולמועדון.

בתור אחת שצוללת מעל עשור, עניין אותי לדעת, האם כדאי לצולל מתחיל לבצע את הקורס ברגע שהוא מקבל את רישיון הצלילה שלו. על פניו, כל מה שזכרתי בתור צוללת צעירה, זה שלרבים מחבריי לקח זמן רב אחרי הקורס ללמוד להתאזן, ולהפטר מלצלול מבלי לעשות תנועות ידיים מסורבלות. לי מבחינת ההגיון זה היה נראה כמו לרתום את העגלה לפני הסוסים.

צ'אפור הסביר לי כי אין מינימום צלילות אבל הוא ממליץ על מינימום 20 צלילות, משום שלצוללים שראו יותר מקרים, והתנסו ביותר מצבים, הקורס יהיה יותר רלוונטי ואפקטיבי.

תמיד רציתי לעשות קורס הצלה, אבל חששתי שאהיה עם בן זוג שכבד ממני, ומה לעשות אני לא הבחורה הכי חזקה בעיר, וחששתי שלא אצליח להתמודד עם המשימה.

מסתבר שאחד הדברים שמלמדים בקורס, זה שאין דרך אחת נכונה לעשות את הדברים. וכך אנשים בקורס מקבלים מגוון כלים, ובהתחשבות בתנאים הסביבתיים והפיזיולוגיים, עליהם לבחור את הדרך הכי מתאימה להם. וכך לדוגמא בחורה במשקל 50 ק"ג לא תבחר לסחוב בחור הכבד ממנה, אלא תוכל לבחור לדוגמא לבקש עזרה, או להשתמש במים ולסחוב בציפה במקום על גבה. התשובה כבר האירה לי את המצב, ופתאום השד לא היה נראה כל כך נורא.

כשהתלוויתי לקורס שמתי לב, כי בזמן חילוץ צולל במצוקה מתרגלים הנשמות על פני המים. שמעתי את הצולל המחלץ סופר  21,22 וכן הלאה. אך, האם יש חובה לרענן צוללים שעברו קורס כזה. מה בעצם מבטיח שהידע הכל כך חשוב הזה, שהוקנה בקורס, לא נשכח.

צ'אפור הסביר כי קודם כל לגביי הספירה, יש צורך לעשות הנשמה כל חמש שניות והספירה של 21,22 וכו' עוזרת למדוד שניות טוב יותר  מ - 1, 2 (בארה"ב לדוגמא סופרים  1מיסיסיפי 2 מיסיסיפי מאותה הסיבה).

לגביי רענון הקורס: החניכים בקורס מקבלים ספר קורס עם כל המידע, ותמיד יכולים לפתוח אותו ולרענן את עצמם. בנוסף, במהלך כל הקורס מדגישים כמה שתרגול הכלים שנרכשו חשוב וככל שמתרגלים - זוכרים טוב יותר. אין חובה עפ"י הארגונים לעשות רענון הצלה לקורס עם מדריך. לגביי עזרה ראשונה, יש לרענן כל שנתיים במידה ואתה רוצה להגיש ע"ר (בדומה לכל הסמכת ע"ר בכל ארגון אחר), משום שזה משתנה כל הזמן (לדוגמא מדריכים במועדון עושים רענון כל שנה).

הבנתי ולמדתי שהקורס הזה הוא אחד החשובים, שעלינו לעבור בתור צוללים. תאונות צלילה, לצערי, קרו ועוד יכולות לקרות. אנחנו רק יכולים ללמוד איך למזער את נזק הפגיעה של בן הזוג שלנו, ולעזור לו בצורה הטובה ביותר במקרה חירום.

אצלי הקורס נכנס לרשימת היעדים שעלי להספיק לבצע. חושבת שאם אתם צוללים מספיק מנוסים, זהו אחד הקורסים החשובים לרזומה, ואל תגידו "לי זה לא יקרה". לא בכדי הוחלט כי עלינו תמיד לצלול עם בן זוג.
תחשבו על זה....זה יכול להציל חיים של צולל אחר.
 

 
 
 
 

 

הרשמה לפעילות - טופס הרשמה

הירשם באמצעות טופס זה ואנו נצור עימך קשר

למידע נוסף אנא פנה למרכז ההזמנות בטלפון
3882* או 08-6333666
ניתן לשלוח מייל לכתובת manta@isrotel.co.il